Language

RSC-Raylı Sistemler Kümenlenmesi

HABERLER

Türkiye, Avrupa’ya 75 bin vagon ihraç edebilir

Demiryolu sektöründe son 10 yılda yüzde 100’lük büyümeye ulaşıldığını açıklayan Eskişehir Raylı Sistemler Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yanar, Türkiye’nin 5 yıl içinde Avrupa’nın demiryolu araçları için üretim üssü olacağını söyledi. Yanar, Ukrayna-Rusya savaşı sonrasında demiryolu Devamı İçin…

Raylı Sistemler Kümelenmesi Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi.

23.11.2022 Çarşamba günü Raylı Sistemler Küme Başkanımız Sn. Başkanı Ramazan Yanar’ın öncülüğünde gerçekleşen Raylı Sistemler Kümelenmesi Genişletilmiş Yönetim Kurulu toplantısına Anadolu Üniversitesi Rektörü Devamı İçin…

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ne Ziyaret

Raylı Sistemler Kümelenmesi Yönetim Kurulu Üyelerimiz 06 Ağustos 2020 Perşembe günü Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak’ı makamında ziyaret etmiştir. Ziyarette Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rifat Edizkan da hazır bulunmuştur. Devamı için…

 


Eskişehir Valisi Sn. Erol Ayyıldız’ı Makamında Ziyaret

Raylı Sistemler Kümelenmesi Yönetim Kurulu Üyelerimizin 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü Eskişehir Valisi Sn. Erol Ayyıldız’ı makamında ziyaretleri sırasında Raylı Sistemler ve Demiryollarının Eskişehir için önemi değerlendirilerek, karşılıklı görüşmeler yapılmıştır. Devamı için…

 


Eskişehir Teknik Üniversitesi’ne Ziyaret

Raylı Sistemler Kümelenmesi Yönetim Kurulu Üyelerimiz 22 Temmuz 2020 Çarşamba günü Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Tuncay DÖĞEROĞLU’na düzenlenen ziyaret sırasında Uraysim Projesi ile ilgili karşılıklı görüşmeler yapmıştır. Devamı için…

 


Derneğimiz 043/ 2020 sayılı 09/7/2020 tarihli Yönetim Kurulu Toplantısını Gerçekleştirdi

Derneğimiz yerleşkesinde, olağan yönetim kurulu toplantımız 09/07/2020 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bir önceki dernek kurulu başkanımız Sn. Hayri Avcı’nın istifası sonrası derneğimizin yeni yönetim yapılanması da oluşturuldu. Bu doğrultuda dernek yönetim kurulu üyemiz; sn. Ramazan YANAR’ın Dernek Kurulu Başkanı olarak görevlendirilmesine oy birliğiyle karar verilmiştir. Yeni yönetimimizin ülkemize, şehrimize ve sektörümüze hayırlı olmasını dileriz. Devamı için…

 


Raylı Sistemler Sektöründe Kalifiye İnsan Kaynağı İhtiyacının Karşılanması için Raylı Sistemler Kümelenmesi ve TÜLOMSAŞ işbirliği ile başlatılan proje TÜLOMSAŞ’ta tanıtıldı. 

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Anadolu Üniversitesi Rektörü Naci Gündoğan, Tülomsaş Genel Müdürü Hayri Avcı, Milli eğitim İl Müdürü Necmi Özen, Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir’in ve Raylı Sistemler Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Kenan Işık’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda proje hakkında bilgilendirme yapıldı.
Meslek Lisesi öğrencileri ile birlikte TÜLOMSAŞ’ta düzenlenen iftar yemeğinde sanayiciler ve öğrenciler bir araya geldiler.
Projede gençlerimizin okul çağlarından başlayarak sektörün ihtiyaçları için bilinçlendirilmesi ve yetiştirilmesini hedefleniyor. Gençlerimizin mesleki eğitim sonrası hemen iş başı yapabilmeleri ve devamında yüksek öğretim içinde destek hedeflerini içeren proje önümüzdeki dönemden itibaren devreye alınmaya çalışılacak.

9 Temmuz 2015 Eskişehir

 


Eskişehir Gençlerin İstihdam Edilebilirliği Programı (ESGİP) tanıtıldı. 

Mesleki ve teknik okul öğrencilerinin daha kalifiye yetişmesi için hazırlanan “ Eskişehir Gençlerin İstihdam Edilebilirliği Programı (ESGİP)” , Eskişehir Sanayi Odası’nın organizasyonuyla Teknoloji Eğitimi Geliştirme Vakfı TEGEV, Programın sponsoru olan IRS ve Türkiye’deki temsilcisi Magnezit A.Ş. ile ESO, CBYT, Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Yunus Emre Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve Turgut Reis Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi işbirliğinde 11 Haziran günü tanıtıldı. .
İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özer ve TEGEV Başkanı Dr. Hayrettin Karcı MEB ile işbirliği Protokolü imzaladılar. ESO Başkanı Sn. Savaş Özaydemir Turunç Otel’de, etkinliğin evsahibi olarak yaptığı konuşmada, sanayicilerin programla olan işbirliklerinin önemine değindi.
Programda öğretmenler güncel bilgilerle bir süre eğitilmişlerdir. Makine ve elektrik bölümlerinden 60 öğrencinin staj için firmalara yerleştirileceği duyurulmuştur. . Bu programın sanayicilerin işbirliğinde güncellenerek devam ettirilmesi gereği FESTO Yönetim Kurulu Başkanı ve TEGEV Kurucu Üyesi Sn. Otto Bauer tarafından dile getirildi.
TEGEV Başkanı Dr. Hayrettin Karcı tarafından anlatılan, “öğrencilerin endüstri çalışmalarının 10. sınıfta başlaması, mesleki matematik ve mesleki fizik derslerinin konulması, doğa bilimleri derslerinin mesleği destekler hale getirilmesi” Bakanlık’a sunulan müfredat konusundaki birkaç iyileştirme önerisidir.
Ayrıca ESGİP’in ilgili bütün paydaşlar tarafından oluşturulan bir küme (cluster) olacağı ve bu konudaki resmi statü girişimi de davetlilere sunuldu.www.esgip.net


RAYLI SİSTEMLER KÜMELENMESİ GENEL KURULU YAPILDI

Eskişehir’in ve bölgenin önemli raylı sistemler sektöründeki şirket, kurum ve kuruluşlarının bünyesinde yer aldığı Raylı Sistemler Kümelenmesi Derneği’nin (RSC) olağan genel kurulu 20 Mayıs 2015 Çarşamba günü Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Divan başkanlığını ESO Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir’in yaptığı genel kurulda geçmiş döneme ait faaliyetlerin değerlendirilmesi yanında yeni dönemde yapılacak çalışmalar konusunda görüşmeler yapıldı ve kararlar alındı Devamı için…

 


Raylı Sistemler Kümelenmesi yeni ofisine taşındı.

Raylı Sistemler Kümelenmesi, Eskişehir Havacılık Kümelenmesi ile birlikte ortak kullanacakları yeni ofislerinin açılışını gerçekleştirdi.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın gerçekleştirdiği açılış töreninde, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir’in eşliğinde Raylı Sistemler Kümelenmesi ile Eskişehir Havacılık Kümelenmesi Yönetim Kurulu üyeleri ve BEBKA genel sekreteri Tamer Değirmenci hazır bulundular. Devamı…


RSK EurasiaRail 2015’te her sene olduğu gibi bu sene de stand aldı.

Raylı Sistemler Kümelenmesi, Eurasiarail (Avrasya) 5. Uluslar Arası Demiryolu Hafif Raylı Sistemler Altyapı ve Lojistik Fuarı’nda bu sene de stand aldı.3 ayrı salonda gerçekleştrilen fuar etkinliği geniş çaplı büyük demiryolu üreticisi şirketlerinin katılımıyla 5-7 Mart tarihlerinde 3 gün boyunca sürdü. Alstom, Siemens, Bombardier, CAF gibi uluslar arası firmaların büyük standlarla yer aldığı fuarda Raylı Sistemler Kümelenmesi üyeleri de büyük standlarıyla yer aldılar. Üyelerden Savronik, Hisarlar, Medel, Safkar, Das Lager, Endel-Bekel ve Sirena Marine bu sene temsil edildiler.


Yenilenen Arayüzüyle www.rsc.org.tr Yayında
Yenilenen ara yüzüyle web sitemiz Eskişehir Raylı Sistemler Kümelenmesinin yeni görünümünü oluşturuyor. Yakın zamanda üyelerimizin kullanımına açılacak E-Satın Alma Portali ile satın alma işlemlerinizi portalımız üzerinden yapabileceksiniz. Ayrıca Proje Portalından da Proje ortaklarınızı bulabileceksiniz.


 

Raylı Sistemler Kümelenmesi İhtiyaç Analizi Sonuç Toplantısı Eskişehir Sanayi Odası’nda Yapıldı

Eskişehir Raylı Sistemler Kümelenmesi, Ekonomi Bakanlığı Uluslararası Rekabeti Geliştirme Desteği kapsamında dâhil olduğu projede İhtiyaç Analizi çalışmasını tamamladı. 6 Haziran 2014 Cuma günü Eskişehir Sanayi Odası’nda toplanan proje paydaşı RSK üyeleri, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı ile birlikte yürütülen ihtiyaç analizi çalışmasının sonuçlarını paylaştılar.


 

Raylı Sistemler Kümesi Hızlı Trenin Alt Yapısı Oldu 

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir, ”İlimizde sanayi sektörünün gelişmesinde kilit rol oynayan raylı sistemler sanayisinin, ülkemizin süratle gelişen hızlı tren yatırımları ve benzer yatırım projelerinden daha fazla pay almasında kümenin büyük katkısı olacak.” dedi.


Eskişehir’de Hedef Raylı Sistemlerde Uluslararası Merkez Olmak 

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) öncülüğünde kurulan Raylı Sistemler Kümesi olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. ESO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda kümenin bugüne kadar gerçekleştirdikleri ve ileriye dönük olarak yapılacaklar mercek altına alındı.