Language

RSC-Raylı Sistemler Kümenlenmesi

HABER VE DUYURULAR

 

25.10.2011

Raylı sistemlerin başkenti Eskişehir, hızlı tren yapmak için kollarını sıvadı 

Eskişehir Sanayi Odası’nın (ESO) ev sahipliğinde ABİGEM ve SANGEM’in katkılarıyla Raylı Sistemler Kümelenme Çalıştayı, ESO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Çalıştaya ESO Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı ile Raylı Sistemler Kümesini oluşturan Eskişehirli sanayiciler ve akademisyenler katıldı.
Çalıştayın açılışında konuşan Başkan Özaydemir, Eskişehir’in yüz yılı aşkın bir süredir demiryolu alanında çalışması, insan kaynağına sahip olması ve bu gün bir kümeye sahip olmasıyla “Raylı Sistemler Başkenti” unvanını en fazla hak eden şehir olduğunu bildirdi.
Dünyada Raylı Sistemler Pazarı’nın, yılda yaklaşık 100 Milyar Avro olduğunu açıklayan Özaydemir,  Türkiye’nin bu pazardan aldığı payın arttırılması için Eskişehir’in küme sayesinde şansının fazla olduğunu, rekabet içinde işbirliğinin artması gerektiğine dikkat çekti.
TÜLOMSAŞ Genel Müdürü ve Raylı Sistemler Kümesi Başkanı Hayri Avcı ise yaptığı değerlendirmede bu gün Eskişehir’de raylı sistemler üreticileri olarak esas amaçlarının hızlı tren üretmek olduğunu ifade etti. Avcı, “ Raylı Sistem Araç üretimi konusunda teknolojiye sahip olan ve geliştirebilen ülkelerin, dünya da gelişmişlik sıralamasında da üstlerde olduğu bilinmektedir. Bizler önce yerli lokomotif, yerli dizayn vagon ve motor üretebilecek kapasiteye sahibiz. Bunlarla birlikte hedefimiz hızlı tren üretmek olmalıdır. Kümemiz ve şehrimiz bunu kendine hedef olarak almaktadır” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından küme üyeleri gruplar halinde toplanarak veya bireysel katkı yaparak çalışmaları yaptılar. Gruplar halinde organize olan küme katılımcıları, çalışmaları sırasında; kümenin amaç ve hedeflerini analiz ettiler, kümeden beklentilerini belirlediler, kümenin organizasyon analizini oluşturdular, kümenin mevcut durumu ve geliştirilmesi gereken yönlerini analiz ettiler ve küme faaliyet – eylem planı için öneriler geliştirdiler.

21.06.2011

Raylı sistemler kümelenmesi derneği kuruldu

Eskişehir raylı sistemlerin merkezi oluyor 

Eskişehir’de raylı sistemler sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ’nin (TÜLOMSAŞ) öncülüğünde bir araya gelerek Raylı Sistemler Kümelenmesi Derneği’ni kurdu. 19 kurucu üyeden oluşan dernekte raylı sistemler ile ilgili olan şirketler tek çatı altında birleştirildi. Eskişehir Raylı Sistemler Kümelenmesi Derneğinin kurucu yönetim kurulunda ise TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, Ramazan Yanar, Kenan Işık, Özgür Sürücü, Muhittin Ak, Prof. Dr. Doğan Gökhan Ece, Prof. Dr. Hasan Hüseyin Erkaya, Ali İhsan Karamanlı ve Zafer Türker yer alıyor.

Derneğin tanıtımı için Eskişehir Sanayi Odasında düzenlenen toplantıda konuşan Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir, hızlı trenin taşımacılık sektöründe kullanılması ve raylı sistemlerin ülke genelinde yaygınlaşmasıyla demiryollarıyla ilgili yeni vizyon tanımlaması yapıldığının bilgisini verdi.

Seramik ve havacılık sektörlerinde kümelenme çalışmasını tamamlayan Eskişehir’in raylı sistemler sektöründe de kümelenme çalışmalarını tamamlandığını ifade eden Özaydemir, “Raylı Sistemler Kümelenmesi Derneği adı altında küme kuruldu. Raylı sistemler üretimi gelişirse Türkiye sanayisi çok farklı yerlerde olacak. Raylı sistem araç üreten ya da geliştirebilen ülkeler gelişmişlik sıralamasında üstlerde yer alıyor. Eskişehir’in raylı sistemler konusunda Türkiye’nin merkezi olabilmesi amacıyla TÜLOMSAŞ ve ESO’nun girişimleriyle başlatılan Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi kurulum çalışmaları, Anadolu Üniversitesi bünyesinde Mükemmeliyet Merkezi açılmasına dönüşerek sürdürülmektedir” dedi.

Bunların yanı sıra Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) tarafından raylı sistemler mühendisliği konusunda çalışmalar tamamlanmak üzere olduğuna değinen Özaydemir,  Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde birçok firma, raylı sistemler konusunda hem sertifikasyon alımı hem de uluslararası standartlara uygun üretim konusunda son derece başarılı çalışmalar yaptığını vurguladı. Özaydemir, “kurduğumuz Raylı Sistemler Kümelenmesi Derneği, Eskişehir ve Türkiye sanayisinin gelişimine katkı sağlayacak önemli bir adımdır” diye konuştu.

Hayri Avcı dernek başkanı olarak seçildi

Toplantıda konuşan ve Raylı Sistemler Kümesi Derneğinin Başkanı seçilen TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı da Eskişehir’in demiryolunda amiral gemi olduğunu belirterek kümelenmenin tanımını ve Eskişehir için önemini açıkladı.

Kümelenmenin tanımını yapan Avcı şunları kaydetti:

“ Yakın bölgelerde ve benzer iş alanlarında, aynı zincirinde faaliyet gösteren, birbiriyle işbirliği içerisinde olan ve aynı zamanda rekabet eden, birbiriyle alakalı işletmelerin ve onları destekleyici kuruluşların (üniversiteler, kamu kurumları, araştırma kuruluşları, mesleki dernekler, teknoloji ve yenilikçilik merkezleri, bankalar, sigorta şirketleri, lojistik firmaları vb) bir araya geldiği örgütlenme modelleridir. Coğrafi konum olarak birbirine yakın ve birbiriyle alakalı firmaların, yan sanayi ve hizmet tedarikçilerinin, yakın sektörlerin ve kurumların rekabet içinde işbirliğidir”

Dernek olarak hedeflerinin şehrin ve bölgelerinin demiryoluna yönelik; araç imalatı, alt yapı ve üst yapı gibi konularda bir merkez haline gelmesini sağlamak olduğuna değinen Avcı, şirketlerin  güçlü teknolojik yapıları ile sahip oldukları imkân kabiliyetlerini bir araya getirerek sektörel bazda çekim merkezi oluşturmak istediklerini de belirtti.


25.10.2011

 


22.06.2011

 

 


18.12.2011 – Genel Kurul